Zdrowa decyzja

Hamburgery, parówki, pieczywo tostowe, słodkie croissanty, ptysie, nadziewane czekolady, paszteciki, słodkie płatki śniadaniowe, homogenizowane deserki. Patrzą na Ciebie i mówią schrup mnie! Jak trudno im nie ulec! Co zrobić, by przestać je kochać i oprzeć się ich zapachowi, słono-słodkiemu smakowi, gładkiej przyjemnej konsystencji i uczuciu przyjemności, jakie dają?
A propos uczucia przyjemności, gdyby faktycznie jedzenie przetworzonej żywności dawało tylko przyjemność post ten byłby zbędny. Sprawa byłaby prosta gdyby przetworzona żywność była dla nas tylko dobra i przyjemna. Nie byłoby tu nad czym polemizować. Niestety, tak nie jest. To tylko pierwsze uczucie i myśl o smaku, które pojawiają się na widok idealnej drożdżówki z kruszonką, jest przyjemne. Kiedy się zatrzymamy i zastanowimy dłużej nad konsekwencjami, zapewniam Cię, że drożdżówka przestanie być tak atrakcyjna. Ale! Ale musisz się faktycznie zastanowić i znać negatywne konsekwencje, jakie niesie za sobą jedzenie przetworzonej żywności. Aby, nie ulec pokusie i nie wziąć do ust niezdrowej przekąski musisz pomyśleć, co TRACISZ, a nie co zyskujesz ją jedząc. To, co zyskujesz, to wiem, że wiesz doskonale! 😊 Pozwól, że przedstawię Ci, co tracisz.

Pozbawiasz się wartości odżywczych

Zawsze zachwycają mnie etykiety pełnowartościowych produktów spożywczych takich jak sezam, soczewica, czy różnego rodzaju kasze, na których zamieszczone są etykiety z listą składników odżywczych, która wydaje się nie mieć końca! Mnóstwo w nich jest witamin, minerałów, błonnika, które odżywiają i działają, jak balsam dla układu nerwowego, jak najlepsze paliwo dla mózgu i eliksir młodości dla skóry włosów i paznokci. Kiedy natomiast sięgasz po tłustego pączusia z lukrem dostarczasz sobie białą oczyszczoną mąkę z cukrem i bardzo słabej jakości tłuszcz oraz mnóstwo pustych kalorii. Po co odbierać sobie te wszystkie drogocenne składniki odżywcze, które tyle nam dają i zapychać się czymś, co daje tylko chwilową przyjemność? Jedząc przetworzone produkty odbierasz sobie możliwość, by cieszyć się zdrowiem urodą, świetną pamięcią i koncentracją a także wewnętrznym spokojem.

Pozbawiasz się uczucia sytości

Przetworzona żywność została stworzona po to, żebyś chciała jej  jeść więcej i więcej i tyła. Dlatego nie daje uczucia sytości a wręcz pobudza apetyt. Łatwo pobudzić apetyt oczyszczoną pszenicą, cukrem, syropem fruktozowo-glukozowym, wzmacniaczami smaku, które znajdziesz prawie w każdym ciasteczku, batoniku, chipsach, czy czekoladowym cukierku. Produktom przetworzonym brakuje błonnika, a to on daje uczucie pełności, oczyszcza jelita z zalegających produktów przemiany materii. Nie ma w nich nic, co by mogło służyć Twojemu zdrowiu i urodzie a wręcz jest wszystko to, co może je zniszczyć.

Niszczą Twoją dobrą samoocenę

Kiedy jesz, to co wiesz, że Ci nie służy, po chwilowym uniesieniu i przyjemności, wpadasz w dołek. Czujesz się winna, bo wiesz, że siebie krzywdzisz. Czujesz, że znowu nie dałaś rady dotrzymać danego sobie słowa, że będziesz dbać o siebie. Ciężko myśleć o sobie dobrze, kiedy ma się poczucie, że zawodzi się siebie samego.  Dlaczego to sobie robisz? Dla podłej jakości tłuszczu? Dla zalepiającej jelita białej mąki? Dla cukru, który powoduje rozrost grzybów w organizmie?

Ta chwilowa przyjemność, według mnie, nie jest tego wszystkiego warta, a co Ty o tym sądzisz?

0 0 vote
Article Rating
Share:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments