Chcę być szczupła, ale po co?

                   Ludzie, którzy postanawiają zmienić swój dotychczasowy styl życia, przechodząc na rozsądniejszą dietę bądź zaczynając regularne treningi z reguły uważają, że znają powody, dla których tych wyzwań się podejmują. Ale czy faktycznie znasz siebie tak dobrze? Czy może jednak jest coś, czego o sobie nie wiesz?
Najczęstsze powody, dla których ludzie decydują się wstać z kanapy i kupić wór owoców i warzyw zamiast paczki fast food-ów, to względy czysto estetyczne. Mówią: Muszę pozbyć się tej oponki, na którą nie da się patrzeć! Chcę pięknie wyglądać w sukni ślubnej! Muszę wbić się w bikini na wakacje! Chce pozbyć się cellulitu i pelikanów do imienin mojej siostry. Czy te powody brzmią znajomo?  Jeżeli tak, to warto zajrzeć głębiej i zadać sobie na początek jedno pytanie: Po co? Co mi to da, że pozbędę się oponki, cellulitu i pelikanów? Poza oczywistymi względami estetycznymi, co jeszcze chcę, dzięki tym zmianom uzyskać? Dlaczego chcę pięknie wyglądać w bikini, sukni ślubnej, na imieninach?

Spróbujmy zejść głębiej i zastanowić się nad tymi pytaniami na bardziej ogólnym przykładzie:

Czym jest dla Ciebie szczupła, zadbana sylwetka?

Jakie Twoje potrzeby zaspakaja szczupła sylwetka?

Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie indywidualnie, bo każdy będzie nadawał trochę inne znaczenie ideałowi, do którego zmierza. Być może szczupła sylwetka w Twoim odczuciu daje przewagę nad innymi kobietami a władze nad mężczyznami? Być może sądzisz, że pozwala zyskać sympatię i czyjąś akceptację? Może sądzisz, że pozwoli Ci osiągnąć sukces w pracy bądź w życiu prywatnym? Być może jest dla Ciebie synonimem zdrowia a zdrowie to dla Ciebie szczęście, energia, młodość?

Co czujesz, kiedy wyobrażasz sobie, że jesteś tak szczupła i umięśniona, jak marzysz?

Chcę być szczupła

Chcę być szczupła

Czujesz dumę i widzisz jak odchodzi niewygodne uczucie wstydu? Czujesz, że wygrałaś ze swoimi słabościami? Traktujesz to jako dowód swojej siły, zwycięstwa? Daje Ci to poczucie kontroli, władzy? A może czujesz spokój, ulgę i bezpieczeństwo na myśl o szczupłym ciele?

Kim chcesz się stać dzięki ćwiczeniom i diecie?

Bardziej pewną siebie osobą? Bardziej szanowaną? Bardziej niezależną? Bardziej kochaną? Jeżeli tak, to kochaną przez kogo? Bardziej potrzebną? Komu?

Nie ma nic złego w chęci posiadania szczupłego, umięśnionego ciała dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak odpowiedzieć sobie na te pytania, żeby nie okazało się, że poprzez jedzenie i kontrolę nad ciałem próbujesz uzyskać coś, co z ciałem ma niewiele wspólnego. Odpowiedzi na te pytania mogą dać Ci wgląd w wiele innych potrzeb, które kryją się za marzeniem o szczupłym i umięśnionym ciele. Może się okazać, że to właśnie te potrzeby wymagać będą zaspokojenia, jako pierwsze. Pamiętaj, że chęć posiadania pięknego ciała to tylko powierzchnia, pod którą kryją się z reguły inne mniej dostępne świadomości pragnienia. Często jednym, wspólnym pragnieniem dla wielu osób jest potrzeba akceptacji. Potrzeba by być kochanym bezwarunkowo, za którą idzie myśl, że jeżeli się bardzo postaram i będę doskonała na zewnątrz to ktoś to doceni, zajmie się, zachwyci, nie opuści… a niestety prawdziwej miłości, sympatii i prawdziwego szacunku, a także powodzenia na drodze zawodowej, nie można sobie „kupić” wyglądem.

Czy zdrowy styl życia oznacza przejście na ścisłą dietę?

Podwójny efekt kuli śnieżnej czyli o kompulsywnym objadaniu się

Efekt podwójnej kuli śnieżnej cz. 2 czyli jak zatrzymać kompulsywne objadanie się

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

0 0 vote
Article Rating
Share:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments